Jeanneau Rendez Vous 2012 r.

16 i 17 sierpnia, po raz drugi, zorganizowaliśmy na wodach Zatoki Gdańskiej żeglarskie spotkanie Jeanneau Rendez Vous. W tegorocznej imprezie uczestniczyło ponad sześćdziesiąt osób, a wśród nich właściciele jachtów żaglowych i motorowych oraz ci, którzy rozważają właśnie zakup własnej łodzi. Najważniejszym celem tego spotkania było promowanie Bałtyku jako akwenu, na którym można bawić się tak samo dobrze, jak nad włoskim czy chorwackim wybrzeżem.

Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupę żeglarską i motorowodną, po odprawie sterników w sopockiej marinie, załogi sześciu łodzi żaglowych wzięły udział w regatach, które – z braku wiatru – wymagały od sterników i ich załóg wykazania się dużymi pokładami cierpliwości. Pod koniec dnia wiatru zaczęło przybywać, dzięki czemu w pobliżu Jastarni udało się jeszcze zorganizować dwa krótkie wyścigi „na wiatr”.

W czasie gdy żeglarska część Jeanneau Renedez Vous walczyła o każdy szkwał, załogi jachtów motorowych zmagały się z przygotowanymi zadaniami nawigacyjnymi, których rozwiązanie doprowadziło uczestników do usytuowanej na Zatoce Puckiej Rybitwiej Mielizny. Kilkunastometrowa piaszczysta łacha, na której przygotowano piknik, oczarowała wszystkich, a rozstawienie grilla „na środku morza” okazało się strzałem w dziesiątkę!DSC_7054

Drugi dzień Jeanneau Rendez Vous rozpoczęliśmy od pokazów ratownictwa morskiego, metody odwracania tratwy ratunkowej i używania środków pirotechnicznych. Powrót do Trójmiasta przyniósł dużo żeglarskich emocji. Tym razem wiatru już nie brakowało i przy północnym wietrze o sile od 10 do 15 węzłów rozegrano kolejne emocjonujące regaty. Załogi jachtów motorowych wzięły udział w wyścigu „jednej mili” polegającym na jak najszybszym pokonaniu „na pełnych obrotach” odcinka jednej mili morskiej.

Odczytanie wyników oraz wręczenie pucharów odbyło się na sopockim Molo, załoga jachtu Fillippo ze sternikiem Adamem Filipowiczem obroniła zeszłoroczny, zdobywając pierwsze miejsce. W zmaganiach motorowodnych najlepsza okazała się łódź Merry Fisher 645, której załoga pierwszy raz pływała po Zatoce Gdańskiej. Zgodnie z żeglarską tradycją – zwycięzców wrzuciliśmy do wody.

Jeanneau Rendez Vous – wersja długa

 

Krótka relacja z Jeanneau Rendez Vous 2012