05.03.2020

Diamenty Forbesa 2020 – kolejne wyróżnienie dla Dobrych Jachtów

Bisnode Polska wraz z redakcją miesięcznika „Forbes” opracowały zestawienie najdynamiczniej rozwijających się w Polsce firm. Spółka Dobre Jachty już po raz drugi została uhonorowana Diamentami Forbesa, plasując się na 84 miejscu w województwie pomorskim i 665 miejscu w zestawieniu ogólnopolskim (firmy o przychodach od 5 do 50 mln zł).

Na liście Diamentów Forbesa znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swą wartość. Diamentami Forbesa zostały te o współczynniku ryzyka współpracy wyższym niż 4, według ratingu Bisnode. Podzielone są one na trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży w ostatnim roku obrachunkowym: firmy małe (przychody 5–50 milionów złotych), firmy średnie (przychody od 50 do 250 milionów złotych), firmy duże (przychody powyżej 250 mln zł).

Wywiadownia Bisnode Polska zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego za okres 2018–2014. Na tej podstawie powstała lista blisko 7 tysięcy przedsiębiorstw, którym Bisnode Polska przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, które mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające te warunki musiały też wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych.

Marry Fisher 895 Marlin

Poprzednie wyróżnienie Diamentami Forbesa Dobre Jachty otrzymały w roku 2017. W Dobrych Jachtów znajdują się jachty żaglowe i motorowe od 5 do 25 m długości. Wśród mniejszych jachtów motorowych największą popularnością w Polsce cieszą się jachty z silnikiem zaburtowym z linii Jeanneau Merry Fisher oraz Jeanneau Merry Fisher Marlin, które są szczególnie cenione przez wędkarzy. Obie te linie produkowane są zresztą na zlecenie francuskiej stoczni w polskiej firmie Ostróda Yacht. „Większe jachty motorowe typu Prestige, Jeanneau NC, Jeanneau Leader oraz Cranchi najczęściej stacjonują w basenie Morza Śródziemnego, chociaż ostatnimi czasy sprzedaliśmy kilka jednostek, które pozostają w Polsce, a ich właściciele pływają po wodach Zatoki Gdańskiej oraz po Mazurach” – mówi Wanda Stompór z Dobrych Jachtów.

Dobre Jachty sprzedają również jachty żaglowe jednokadłubowe oraz katamarany. Na Bałtyku można spotkać coraz więcej jachtów Sun Odyssey, które z jednej strony znakomicie żeglują, a z drugiej oferują wyjątkową 

Lagoon 46

przestrzeń i komfort. Znaczącym źródłem dochodów firmy Dobre Jachty jest sprzedaż katamaranów rekreacyjnych Lagoon, polscy klienci decydują się na zakup katamaranu jako jachtu, na którym spędzają swoje rodzinne wakacje na ciepłych wodach lub wybierają zakup katamaranu Lagoon w tak zwanej formule Yachtvestment, która polega na inwestycyjnym zakupie jachtu i czerpaniu zysków z czarterów.